کدامیک بهتر است AVR یا PIC

قبل از راه اندازی انجمن دوستان از طریق ایمیل سوالاتی مطرح کردند که شاید سوالات خیلی از شما دوستان هم باشه به همین خاطر سوالات و جوابها رو اینجا قرار دادم تا شما هم استفاده کنید

کدامیک بهتر است AVR یا PIC

پستتوسط reza » سه شنبه, 18 تير ماه , 1392 15:26:51

سلام جناب آقای دادگستر
من قبل از طرح سوالم بر خودم لازم میدونم از کتاب قشنگی  که در زمینه ریزکنترلرهای PICنوشتید تشکر کنم ،من این کتاب رو از فروشگاه کویر الکترونیک تهیه کردم و دارم میخونمش و خوندنش برام لذت بخشه.
و اما سوال من :
آقای داداگستر شما در پیشگفتار کتابتون فرمودید که ریزکنترلرهای PIC نسبت به نویز در مقابل AVR حساسیت کمتری دارند و من این موضوع را تو خیلی انجمن های برق و مقالاتی که بچه ها نوشتند ،وحتی از زبون خیلی اساتید دانشگاهمون شنیدم ،اما چون شما این موضوع را تو کتاب عنوان کردید بهتر دونسم از کسی سوالم رو مطرح کنم که جوابش بر اساس منطق و دلیل باشه و نه بخاطر اینکه صرفا میکروی مورد علاقش  PIC هست و یا بخاطر صرفا کلاس گذاشتن از اون استفاده میکنه.
من یه مدت کوتاهی تو یه شرکتی به نام صبا الکتریک کار میکردم ،البته گروه مهندسی صبا الکتریک ،این شرکت تو شهرک صنعتی دولت آباد - و سر خیابان قپانچی واقع شده (استان اصفهان) و کار این شرکت تولید دستگاه های جوش اینورتری هستش . همین طور که اطلاع دارید ادوات الکترونیک قدرت از جمله موارد تولید کننده نویز و هارمونیک هستند،تو این شرکت از یک میکرو کنترلر از سری Atmega استفاده میکنند ،تو دستگاهی که یه دستگاه شدیدا غیر خطی و نویز زا هستش ، و به خوبی کار میکنه( البته تمامی تمهیدات برا مقابله با نویز تو pcb اون رعایت شده ) میخاستم ببینم پس چرا همه میگن AVR نویز میگیره و همه جا ازش بد میگن ،خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ،من فارغ التحیل رشته برق قدرت دانشگاه آزاد نجف آباد هسم و دارم رو ساخت اینور تر ها و دستگاه هایی که از ادوات الکترونیک قدرت استفاده میکنند تحقیق میکنم ،اگه راهنمایی بفرمایید و جواب سوالاتم را بدید ،خیلی خیلی ممنون میشم.

reza

تاريخ عضويت: سه شنبه, 18 تير ماه , 1392 14:50:40
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

Re: کدامیک بهتر است AVR یا PIC

پستتوسط admin » سه شنبه, 18 تير ماه , 1392 16:12:58

راجع به پرسشی که مطرح فرمودید باید خدمتتون عرض کنم که در متن پرسشی که طرح کردین به نوعی جوابتون هست "(البته تمامی تمهیدات برای مقابله بانویز تو PCB اون رعایت شده)" که همین موضوع باعث شده که بتونن از ریزکنترلگر ATmega جواب بگیرن. حالا شما باید از لحاظ اقتصادی و فنی مقایسه کنید ببینید چقدر برای این تمهیدات هزینه شده و چقدر باعث شده تا طراحی این سیستم با محدودیت روبرو بشه و دست طراح بسته باشه، درصورتی که اگر با PIC بخواهید همون سیستم رو طراحی کنید هزینه کمتری برای تمهیدات ضد نویز کردن بکار میره و دست شما برای طراحی بازتر و محدودیت شما در طراحی کمتر خواهد بود و قدرت مانور بیشتری به شما خواهد داد تا سیستم کارآمدتری بسازید و مهمتر اینکه هزینه تمام شده کمتر بشه.
البته باید خدمتتون عرض کنم که به دلیل اینکه هریک از خانواده های PIC دارای مدلهای گوناگونی هستند باید با مراجعه به برگه های اطلاعاتی اونها انتخاب دقیق و درستی برای طراحی سیستمتون داشته باشین که این امکان در AVR کمتر هست و گزینه هایی که برای انتخاب دارین بسیار محدودتر از PIC هستند
در ضمن اکثر ریزکنترلگرهای خانواده PIC18 میتونن با فرکانس 40MHz کار کنن حتی ریزکنترلگر PIC18F4550 به عنوان مثال قادره با فرکانس 48MHz کار کنه ولی حداکثر فرکانس کاری AVRها تا 16MHz هست که میشه نتیجه گرفت سرعت PIC 3 برابر AVR هست البته فرکانس کاری PICهای 16 و 32 بیتی از این هم بیشتره که در زمینه  ی ریزکنترلگرهای 32 بیتی، در بسیاری از موارد ریزکنترلگرهای PIC از ARM هم قوی تر هستند.
admin
Site Admin

تاريخ عضويت: دوشنبه, 14 آبان ماه , 1391 00:15:13
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 10

بازگشت به سوالات مطرح شده

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان